Idag var det äntligen dags för Stävie Trail 2015 att gå av stapeln. Det var andra året det arrangerades och detta året var 600 löpare anmälda till de 2 sträckorna, 6,5 och 13 km. Allt överskott går till Rädda Barnens katastrof-fond och dess arbete mot ebola.
Arrangemanget var precis som det ska vara… Sådär ”lagom” proffsigt för att behålla den där lokala entreprenörs-känslan, men ändå kännas som ett riktigt lopp. De har bl.a. tidtagning, bra snitslat, många funktionärer och bra kommunikation inför loppet, vilket gör det mycket välarrangerat! Kolla gärna in deras hemsida för mer info www.stavietrail.se.
I väntan på start fick jag också se en hissad ”Lonesome Runners”-flagga så jag gick dit och fick stifta bekantskap med några härliga löpare. Vi pratade om allt ifrån löpar-äventyr till löpar-kiltar. Mycket trevligt och sympatiskt möte.
Min insats idag var helt ok. Jag tappade lite ork i mitten på loppet, men kände att jag hade en del krafter kvar så jag kunde avsluta de sista 2 kilometrarna med att trycka på och avsluta med ganska bra löpsteg och högt tempo. Jag höll inte igen något utan gav allt under hela loppet, vilket syntes på pulsen. Jag hade en snitt-puls på 178 slag/min (87% av max) en max-puls på 189 slag/min (92% av max). Det gör att jag hade precis lagom med mjölksyra när jag gick i mål.
Jag fastnade på bild 2 gånger när Jerker Forss stod och plåtade i skogen. Tack för de härliga bilderna Jerker!
Jag hoppas verkligen att detta blir ett årligt återkommande lopp för isf kommer jag att stå på startlinjen igen! 🙂
Härligt med en härlig loppupplevelse, nu längtar jag tills det blir något för min del också!
Jättebra sprunget igår! Såklart ska vi se till att ordna en favorit-i-repris nästa år. Du kan redan nu boka in söndagen den 6 mars! Hoppas få se dig på starlinjen då!
Tack! Härligt Anna! 6e mars 2016 är nu reserverad i kalendern! 🙂